Wtyczki

7 Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wtyczki na stronę

Jak wybrać najlepszą wtyczkę?

Jeśli motywem przewodnim jest skórka bloga i wartościowe wpisy, to wtyczki możemy potraktować jak organy naszego blogowego organizmu. Zgodnie z tą analogią, organy są elementem wzmacniającym i utrzymującym naszą stronę w całości. Bez nich Twoja strona nie byłaby optymalna. Dlatego dziś pozwolę sobie omówić to, co można wziąć pod uwagę przy wyborze wtyczki na stronę.

Jest to niezwykle ważne, gdyż wiele z wtyczek, ma takie same lub podobne cele.

Cena

Ja uważam, iż jest to największe kryterium dla właścicieli stron internetowych – szczególnie tych co zaczynają swoją przygodę z publicznym pisaniem. Przez cenę, najczęściej zniechęcamy się do tego, by pisać. A przecież to nie prawda, gdyż można płacić za funkcje, które inny plugin oferuje za darmo. Wystarczy, że odpowiednio przeszukasz bazę wtyczek.

Istnieją jednak przypadki, w których płacisz tylko za funkcje dodatkowe, z których najprawdopodobniej nawet nie skorzystasz. Po co więc płacić w takim przypadku?

Niektóre strony jednak wymagają specjalistycznych połączeń z providerami płatności czy sklepem internetowym więc takie wtyczki – nazwijmy je wtyczkami premium są wymagane. Tu warto się kierować zasadą opisaną poniżej.

Funkcja

W tym przypadku jednak musisz wiedzieć dokładnie, co ma robić plugin, którego szukasz. Bez tej informacji, możesz instalować je wszystkie po kolei, a i tak nie odnajdziesz tej właściwej – nie starczyłoby Ci czasu.

Pamiętaj, że zazwyczaj, bogate w funkcje wtyczki są cięższe wydajnościowo i spowalniają serwery twojej strony co z kolei będzie skutkowało wolniejszym jej ładowaniem i irytacją czytelników.

Tak więc mądrzejszą decyzją w tym wypadku jest zainstalowanie tych wtyczek, których potrzebuje Twoja strona. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zamienić wtyczkę na inną, dzięki czemu metodą prób i błędów (lub opiniami innych), wybierzesz tę najlepszą.

Wsparcie

Jedną z rzeczy, które możesz zawsze sprawdzić jest to, jak dobrze twoje wtyczki są obsługiwane przez ich twórców.

Pamiętaj, że wtyczka, która nie jest już obsługiwana przez jej twórców lub dawno nie aktualizowana, stanowi poważną lukę w zabezpieczeniach, którą hakerzy mogą wykorzystać przeciwko stronie. Dlatego też nie

Upewnij się, że zawsze korzystasz właściwej wtyczki twojego dewelopera. Nie ściągaj ich z nieznanego tobie źródła, gdyż w bardzo łatwy sposób, będziesz narażony na włamanie.

Stabilność

Jeśli pobrałeś już świetną wtyczkę z tysiącami funkcji to warto ją sprawdzić pod kątem stabilności i tym czy naprawdę działa. Istnieje wiele wtyczek, zwłaszcza tych z wieloma funkcjami, które są mało stabilne.

Mogą się zawiesić, działać nieprawidłowo lub mieć mnóstwo błędów zarówno zgłoszonych jak i nieznanych. Tak jest również w przypadku wtyczek, które są również stosunkowo nowe.

Aby jednak być bezpieczniejszym i nie frustrować się w prowadzeniu swojej strony, trzymaj się ustalonych wtyczek. Są to wtyczki, które istnieją od lat i mają już imponującą liczbę aktywnych instalacji.

Kompatybilność

To również może być twoim kryterium przy wyborze. Dla przykładu, niektóre wtyczki mogą nie pasować do innych. W ten sposób kolidują ze sobą – wzajemnie się wykluczają. Jednym ze sposobów na ich przetestowanie jest instalacja na nie produkcyjnej wersji strony lub przeczytaniu opinii lub komentarzy na forum wsparcia wtyczki.

Innym czynnikiem, o którym warto pamiętać jest to, jak wtyczki te integrują się również z innymi narzędziami. Niektóre wtyczki są częścią pakietu lub większej kolekcji innych narzędzi wykonanych przez tego samego programistę, co oznacza, że dobrze integrują się z tymi narzędziami.

Inne oficjalne wtyczki, takie jak te z WooCommerce, również dobrze integrują się z ich narzędziami lub stronami internetowymi.

Ocena

Tej nie trudno przeoczyć. Wtyczki WordPress, które są darmowe, mają zazwyczaj własne oceny w postaci 5-gwiazdkowego systemu oceniania. Zasadą jest to, że będziesz chciał wybrać tylko te, które są wysoko ocenione.

Oczywiście, to też nie jest takie proste. Zanim wybierzesz te, które mają wysokie oceny, możesz również sprawdzić, ile osób rzeczywiście je oceniło. Wysoka ocena z niską liczbą rzeczywistych ocen nie oznacza, że wtyczka jest automatycznie bezbłędna. Weź pod uwagę, jak popularna jest wtyczka przed dokonaniem wyboru przez system oceniania.

Wpływ na wydajność

W tym punkcie kieruj się zasadą: “Jeśli masz zbyt wiele ciężkich wtyczek, może to zrujnować Twoją SEO”.

Dlatego też niektórzy blogerzy preferują wtyczki typu “All in One”, ponieważ odciążają serwer i mogą zużywać mniej danych niż inne popularne wtyczki.

Tu warto zawsze sprawdzać szybkość działania swojej strony za każdym razem, gdy instalujesz nową wtyczkę.

Jeśli wtyczka ci nie podpasuje lub będzie przeszkadzać, to lepiej ją usunąć i w jej miejsce znaleźć inną. Ważne jest to, byś pobrał ją z właściwego miejsca, by nie narazić się na ataki hakerskie.

Obraz: Werner Moser / Pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x