Nie tylko WordPress’em żyje bloger. Właśnie, jeśli nie WordPress, to co? Choć tu warto się zastanowić, nad tym jak będzie wyglądała Twoja strona. Jeśli ma być statyczna z blogiem w tle, to wybierz kreator, ale wybierając platformę do zaistnienia, musisz być już po pierwszej własnej burzy mózgów i wiedzieć, czego chcesz.

Jest wielu, którzy będą zadawać Ci pytania: “Po co instalować alternatywny CMS, skoro WordPress jest najlepszy?”. Wordpress mimo świetnej społeczności, wielu wtyczek i rozszerzeń nie zawsze idealnie sprawdza się do naszych celów. Niekiedy prostsze rozwiązania są znacznie lepsze w naszym przypadku. Oto kilka przykładów.

Ghost

To lekki, prosty i nowoczesny CMS który ma za zadanie maksymalnie uprościć publikowanie postów na naszym blogu, zaoferować piękny wygląd i integrację z urządzeniami mobilnymi. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na wygodnym, łatwym w obsłudze narzędziu. Ghost oferuje podstawowe funkcje jak obsługa tagów, współpraca z innymi autorami czy obsługa niewielkich wtyczek. Oczywiście możemy też instalować motywy. Wszystko jest przejrzyste i minimalistyczne.

strona internetowa: Ghost.org

Wix

Jeżeli zupełnie nie znasz się na tworzeniu stron internetowych, a zależy Ci na posiadaniu własnej witryny to najlepsze rozwiązanie. Wix to prosta, darmowa (w podstawowej wersji) platforma, która pozwala za pomocą kilku kroków stworzyć własną stronę. Wix posiada prosty interfejs bazujący na gotowych szablonach. Jedyne co użytkownik musi zrobić, to wypełnić szablon treścią. Możemy też w prosty sposób zmienić jego wygląd, przesuwają w edytorze poszczególne elementy strony.

W bezpłatnej wersji nasza strona działa na serwerach i adresie internetowym Wix, natomiast istnieje również możliwość podpięcia lub wykupienia własnej domeny. Wix sprawdzi się natomiast świetnie do uruchomienia prostej strony statycznej z informacjami na temat naszej działalności.

strona internetowa: pl.wix.com

Weebly

Alternatywa dla Wix , polski CMS pozwalający na tworzenie strony metodą przenieś i upuść. W edytorze strony otrzymujemy narzędzia jak w edytorze graficznym. Możemy przeciągać i umieszczać na stronie poszczególne elementy – pola tekstowe, obrazki, sekcje, kolumny itp.

Kiedy stworzymy już naszą stronę, ustawiając zawartość i poszczególne elementy, wystarczy kliknąć przycisk “Publikuj” i zostaniemy przeniesieni do publikacji strony. W darmowym planie strona jest umieszczona online na serwerach Weebly, natomiast możemy też w łatwy sposób dodać własną domenę lub też wykupić adres internetowy.

strona internetowa: weebly.com/?lang=pl

Koken

Koken, CMS przeznaczony dla fotografów i grafików, którzy publikują w internecie swoje materiały. Ten darmowy CMS jest maksymalnie skupiony na umieszczaniu i dobrym wyświetlaniu materiałów graficznych na Twojej stronie. Dlatego też CMS tego narzędzia oferuje przede wszystkim rozwiązania ułatwiające tworzenie galerii i albumów.

Dzięki niemu możemy dodawać własne galerie, kolekcje, albumy, dzielić materiały według dat i miejsc wykonania. Każde zdjęcie wyświetlane jest razem z informacjami Exif i dodatkowymi metadanymi. Z poziomu CMS-a możemy też wykonywać proste czynności edycji zdjęć. To chociażby obracanie zdjęcia, zamienianie go na inne czy przenoszenie. Dostępny jest również bardzo wygodny, wizualny edytor tekstu i nagłówków oraz sekcji na naszej stronie.

Zdjęcie: Coffee writing computer blogging Stock Photo by negativespace.co // avopix.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x