Zdrowie

Problemy z nadgarstkami podczas pisania?

Jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze, pisząc teksty, możesz mieć problemy z nadgarstkami. Tak zwany zespół cieśni nadgarstka, zaczyna się od bólu związanego z utrzymywaniem dłoni przez dłuższy czas w jednej pozycji, potem dochodzi również nocne drętwienie ręki.

Ignorowanie tych dolegliwości może mieć poważne konsekwencje. Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie spowodowane uciskiem nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka. Do ucisku może dojść w wyniku pracy w wymuszonej, jednostajnej pozycji albo wskutek często powtarzanych ruchów..

Zespół cieśni nadgarstka. Jak pozbyć się tego problemu? Click To Tweet

Problem ten dotyczy osób, od których wykonywana praca wymaga ciągłego powtarzania tych samych ruchów, zwłaszcza przy nadmiernym zgięciu i prostowaniu nadgarstków, w szczególności tych pracujących przy komputerze. Do tej pory najczęściej do czynienia z tym schorzeniem miały osoby między 40 a 60 rokiem życia. Coraz częściej jednak na drętwienie, mrowienie, ból kciuka, palca wskazującego czy środkowego skarżą się nawet nastolatkowie.

Diagnoza problemu

Należy zwrócić uwagę na występujące przewlekle bóle nadgarstka, zdrętwienie i mrowienie często promieniujące w kierunku przedramienia, łokcia czy nawet barku. Dolegliwości te mogą mieć różną siłę i skalę rozprzestrzeniania się. Najczęściej występują w nocy, utrudniając choremu sen.

Rozpoznanie i leczenie

W rozpoznaniu choroby pomocne mogą okazać się proste testy. Jednym z nich jest tzw. test Tinela, który polega na delikatnym opukiwaniu nadgarstka powodując podrażnienie nerwu pośrodkowego i występowanie bolesnego drętwienia promieniującego do palców ręki.

Ulgę w cierpieniu z pewnością przyniosą odpowiednie ćwiczenia. Można je również traktować jako profilaktykę. Warto przynajmniej 2-3 razy w tygodniu wykonywać okrężne ruchy nadgarstka przez kilka minut, a poprawi się ukrwienie i zapobiegniemy powstawaniu przykurczów.

Regularna gimnastyka sprawi, że nadgarstki będą w dobrej kondycji i uchroni je przed kontuzjami i przeciążeniami. Wskazane są także krótkie przerwy przy długotrwałej pracy nadgarstków, podczas których ćwiczy się ręce, szyję i barki. Pomocne mogą okazać się także zimne okłady zmniejszające obrzęk.

A jakie Ty masz rozwiązanie problemu bolących nadgarstków? Podziel się z nami w komentarzach pod tekstem. Pamiętaj także o naszych profilach społecznościowych, gdzie znajdziesz więcej wskazówek, by coraz lepiej kształtować Twoją markę osobistą w pisaniu tekstów na Twoją stronę.

facebook: http://blogler.pl/facebook

twitter: http://blogler.pl/twitter

Foto: pixabay licencja: CC0 Creative Commons

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x