Wordpress

WordPress 4.9 – co powinieneś wiedzieć o nowej wersji.

Kiedy osobiście startowałem z Wordpresem, jego wersja była bardzo słabym poziomie, zarówno pod względem wtyczek, jak i publikowania treści. Dziś porównując z poprzednimi większymi aktualizacjami, oprogramowanie to przeszło szereg udoskonaleń, które to sprawią, że pisać będzie Ci się jeszcze przyjemniej. Nowa wersja WordPressa niedawno pojawiła się i przyniosła ze sobą trochę zmian oraz nowości.

Zmiany w panelu personalizacji.

1. Szkic nowego wyglądu strony internetowej.

Jeśli tylko chcemy, zmiany w wyglądzie naszej witryny możemy zapisać jako szkic, dzięki czemu będziemy mogli powrócić do niego w późniejszym czasie.

2. Odnośnik do szkicu nowego wyglądu.

Po zapisaniu nowego szkicu możemy skopiować odnośnik prowadzący do niego. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać efekt naszej pracy innej osobie!

3. Harmonogram publikacji zmian.

Poza zapisaniem nowego wyglądu jako szkic możemy odłożyć jego publikację w czasie, ustawiając konkretny termin, dokładnie tak jak w przypadku wpisów na blogu.

4. Alert pojawiający się w razie niezapisania zmian.

Gdy zmieniamy wygląd naszej witryny i nagle postanowimy wyjść z panelu personalizacji, to ujrzymy powiadomienie, które to będzie dla nas zabezpieczeniem podczas dokonywania zmian.

5. Instalowanie motywów z poziomu panelu personalizacji.

Od dzisiaj w pokazany sposób możemy instalować motywy, które zawiera WordPress w swoim oficjalnym repozytorium. Dzięki temu nie musimy już wchodzić do panelu administratora.

6. Edycja menu z poziomu panelu personalizacji.

Od teraz funkcjonalność WordPresa znana z sekcji Wygląd > Menu została skopiowana do panelu personalizacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zarządzać nawigacją na stronie internetowej na żywo i bez potrzeby wchodzenia do tzw. kokpitu.

7. Automatyczne ustawianie widgetów oraz menu po zmianie motywu.

Wraz z najnowszą wersją WordPress stara się automatycznie dostosować menu oraz widgety po zmianie motywu.

Zmiany w widgetach.

1. Nowy widget – galeria.

Po wejściu w widgety możemy zobaczyć nowy. Galeria, która po użyciu pozwala nam na wybranie dowolnej ilości zdjęć, ukazanych później na stronie.

2. Umieszczanie wszystkich nagrań w widgecie “Filmy”.

Wcześniej było to możliwe tylko dla filmów z serwisu YouTube oraz Vimeo, ale od teraz jesteśmy w stanie pobrać dowolny odnośnik prowadzący do nagrania w internecie i..  zostanie on wyświetlony.

3. Dodawanie grafik do widgetów tekstowych.

Znany nam widget przeznaczony do umieszczania tekstu na stronie internetowej od teraz posiada możliwość dołączania obrazków!

4. Dodawanie formatu oEmbed do widgetów tekstowych.

Od teraz możemy dodawać elementy innych stron internetowych do widgetów tekstowych na naszych witrynach. Na przykład posty z Facebooka lub Twittera w bardzo prosty i przejrzysty sposób.

 

Zmiany w edytorach kodu oraz ustawieniach WordPressa.

1. Podpowiedzi oraz kolorowanie składni.

Od wersji 4.9 możemy znacznie szybciej i przyjemniej edytować kod w widgecie HTML, dodatkowym CSS lub edytorze naszego motywu w panelu administratora. Oczywiście podpowiedzi te można wyłączyć.

2. Powiadomienia o błędach w kodze.

Od teraz WordPress powiadomi nas o błędach popełnionych podczas pisania kodu w widgecie HTML, dodatkowym CSSie lub edytorze naszego motywu w panelu administratora.

3. Wymaganie potwierdzenia maila.

Każdy dodany mail lub ten który chcemy zmienić i który jest przypisany do naszego konta należy potwierdzić.

4. Błąd po wprowadzeniu zmian mogących zepsuć naszą stronę.

Jeśli edytujesz swój motyw lub próbujesz napisać coś zmieniać w motywie WordPress ostrzeże Cię, że właśnie zmieniasz coś w szablonie.

Zmiany w API WordPressa.

WordPress 4.9 to zmiany w API skryptu. Więcej informacji i zmianach z tym związanych można znaleźć tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x